Minél nagyobb egy makett, annál részletesebben lehet megépíteni, tehát annál élethűbben adja vissza az eredetit. A kockák mérete miatt kifejezetten könnyebb nagyban építeni, hiszen így az építményhez képest egyre kisebb és kisebb darabokból lehet dolgozni. Ezért eredetileg nagyobb építményt terveztem, amely nagyjából egy méter magasságú lett volna.
Azonban hamar rájöttem, hogy ez nem kivitelezhető, és ekkor döntöttem a mostani, nagyjából 1:250-es méretarány mellett. Ezt leginkább a LEGO által gyártott boltívek mérete miatt választottam. Ha a főbejárat és az oldalsó homlokzatokon található boltíves ólomüveg ablakok szélessége 4 egység, akkor a többi boltíves ablakhoz kiváló az egyes szélességű boltív. Az épület összes többi méretét ezek-hez viszonyítva számoltam ki.
Viszont a kisebb, ún. microscale LEGO építményeknél sokkal több kihívással és döntéssel szembesül az építő. A legnehezebb feladat sokszor éppen azt tudomásul venni, hogy bizonyos részleteket nem lehet az adott skálán megépíteni. Rendkívül izgalmas viszont, hogy hogyan lehet a lehető legjobb, legszebb megoldást kihozni a rendelkezésre álló kockákból és színekből. Van úgy, hogy egy kölönleges darab formája ad ki egy kis részletet. Jó példa erre a két harangtorony kupolaszerű tetőeleme, amelyen a négy apró nyílás körben tetőablakok érzetét kelti, vagy a kőkerítésen lévő kandelláberek, amelyek LEGO emberke kezébe való távcsövekből készültek. A színek szerepét jól szemlélteti a második ablaksor fölött körbefutó sötétebb vonal, amely az eredeti épület lépcsőzetes díszítőcsíkját igyekszik visszaadni.
Természetesen a méretarány miatt nagyon sok egyszerűsítésre is szükség volt. A szobrok pédául kerek, kúpos darabokból készültek, a timpanon szoboregyüttese pedig többféle kerek darab kombinációjából. A homlokzaton található EGO SUM VIA VERITAS ET VITA feliratot egy színében és textúrájában hasonló rész idézi meg, amely azonban nem tartalmaz feliratot. A harangtornyok és az oldalsó bejáratok előtti díszkő burkolat motívumait a négy leginkább jellemző szín és a domináns formák kiválasztásával építettem meg. Néhány esetben úgy döntöttem, hogy annak árán is megjelenítek egy-egy részletet, hogy az aránytalanul nagy az épülethez képest. A kupoladob boltíves ablakai alatt található sötétvörös, sarkukra állított négyzetek például a valóságban sokkal kisebbek, viszont nélkülük szegényes lenne ez a felület.
Az építés négy szakaszból tevődött össze. Az első szakaszban éppen kéznél lévő, színes, összevissza kockák segítségével kitaláltam, hogy milyen formája legyen az épületnek, hogyan álljon össze a kupola íve stb. Ennek eredményeképpen nagyjából a felét építettem meg az épületnek, hiszen az ismétlődő részeket csak egyszer kellett kitalálni. Ez után kiszámoltam, hogy pontosan milyen mennyiségű és színű darabokra van szükség, és megrendeltem őket olyan magyarországi és európai boltoktól, amelyek egyesével is árulnak LEGO kockákat. Miután megérkeztek a darabok, összeraktam belőlük az épületet. A valóságban annyival bonyolultabb volt a folyamat, hogy a négy szakasz többször is megismétlődött, ahogyan az épület különböző részeihez értem, vagy ha egy későbbi ponton az eredetileg eltervezett megoldásnál szebbet találtam.
A makett kizárólag meglévő, kereskedelmi forgalomban kapható LEGO alkatrészekből készült. A kockák csak a kialakításuk általuk lehetővé tett módokon kapcsolódnak egybe, tehát nem használtam ragasztást vagy más hasonló módszert ez építéshez.
KÉPGALÉRIA
ÉRDEKES ADATOK A SZENT ISTVÁN BAZILIKA LEGO® MAKETTJÉRŐL
Méretarány: 1:250 Darabok száma: kb. 4000 Építés időtartama: kb. 80 óra Színpaletta: 18 féle szín Tömeg: 4,5 kg Építőanyag ára: 120.000 Ft Építés éve: 2013